6

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Komentarze

Odśwież
Avatar Nanook

11 grudnia 2020, 15:58

Światopoglądowo git, rynkowo trochę gorzej

Avatar asasinpio

11 grudnia 2020, 16:05

@Nanook: z przykrością stwierdzam, że pieniądze nie rosną na drzewach i na chwilę obecną najlepszym ustrojem gospodarczym jest kapitalizm. Kapitalizm, który wybitnym jednostkom pozwala się piąć do góry, a które socjalizm czu komunizm ciągnąłby w dół.

Avatar Nanook

11 grudnia 2020, 16:09

@asasinpio: No ba. Raczej wszyscy się zgadzają, że pieniądze nie rosną drzewach i że najlepszym ustrojem gospodarczym jest kapitalizm. Ale jest wiele rodzajów kapitalizmu. Skrajny kapitalizm, leseferyzm nie jest dobry, w żadnym kraju się nie sprawdził. Umiarkowany kapitalizm jest dobry i pozwala na stabilny wzrost gospodarczy.

Avatar asasinpio

11 grudnia 2020, 16:12

@Nanook: To też kwestia pytań na kompasie. Punkty do leseferyzmu są przyznawane na pytaniu "czy uważasz, że większość osób żyjących w skrajnym ubóstwie jest biedna w wyniku złych decyzji" co jest jak najbardziej prawdą. Oczywiście jestem za tym, by każdy niezależnie czy czarny, biały, kolorowy, z penisem czy bez dostawał to samo wynagrodzenie pod warunkiem, że wykonuje taką samą ilość pracy. Nie można komuś płacić tyle samo co osobie, która się opi.....a w pracy bo to też jest dyskryminacja

Avatar Nanook

Edytowano - 11 grudnia 2020, 16:26

@asasinpio: "czy uważasz, że większość osób żyjących w skrajnym ubóstwie jest biedna w wyniku złych decyzji"
No właśnie myślę, że to nie jest "jak najbardziej prawda". Nie jest to wcale takie oczywiste. Jest sporo czynników niezależnych od danego człowieka, które zadecydują o jego przyszłości i jego życiu: środowisko, w którym się obraca, w którym się wychowuje, dostęp do edukacji, nawet takie rzeczy jak wyżywienie jakie otrzymywał za młodu, wszelkie niepełnosprawności, choroby. Jest tak dużo tych czynników, że stwierdzenie, że większość osób żyje w skrajnym ubóstwie z ich winy jest dość absurdalne. Powiedz jakiemuś Somalijczykowi, dorastającemu w biednej wiosce, że jego ubóstwo i głód to jego wina. A większość ludzi żyjąca w ubóstwie to właśnie takie osoby, Afrykańczycy czy Azjaci dorastający w kompletnej biedzie.
Więc nic dziwnego, że zgoda z takim stwierdzeniem cię pcha mocno w stronę leseferyzmu, bo jest to skrajnie kapitalistyczne myślenie.

No ale druga część komentarza cieszy. Choć niektórzy skrajni kapitaliści stwierdziliby, że jesteś socjalistą skoro chcesz zakazywać pracodawcy płacenia kobietom mniej nawet jeśli pracują tak samo efektywnie xd

Avatar asasinpio

11 grudnia 2020, 16:31

@Nanook: osobiście zrozumiałem to pytanie w realiach świata w pełni kapitalistycznego.
Dla przykładu, mój ojciec ma tam jakieś studia zaoczne i zarabia średnią krajową, a matka nie zdała za pierwszym razem matury i już się na nią permamentnie obrazila, wobec czego zarabia niższą krajową. Czyja to jest wina w tym momencie, państwa? Nie, moja matka z własnego widzimisie postanowiła już nie podchodzić do matury w wyniku czego nie może liczyć na jakąś super dobrą pracę.

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Avatar asasinpio
Dodane przez: asasinpio
Dodaj nowe zdjęcie
Opis

Ktoś się przyczepił, że głoszę poglądy sprzeczne z moim 2 letnim kompasem

Najnowsze zdjęcia asasinpio